Ennetuskeskus        HIV / AIDS        Turvaseks
       Info ja koolitus        Teised suguhaigused        Narkomaania
       Programmid        Statistika        Vägivald
       Seadusandlus        Testimine ja ravi        Inimkaubitsemine
       Nõustamine        KKK        Noortenurk
 
Esileht » testimine ja ravi
 
 
   testimise põhjused 
   ravi võimalused
   testimiskohad

Käesolevast rubriigist saate lugeda põhjalikumalt HIV/AIDS testimisest. Alamenüüdes võite peale HIV testimiskohtade leida ka kohti kus võib teha teste ka teistele suguhaigustele.  

Mis on AIDS-i test?

HIV-i ja AIDS-i on organismis võimalik kindlaks teha ainult veretestiga, mida saab teha tasuta ja anonüümselt ning millele eelneb ja järgneb nõustamine, kus räägitakse viirusest, selle levimisest ja ennetamisest. Test ise ei enneta HIV-i ega AIDS-i ja ei kaitse HIV-i ega AIDS-i vastu.

Mida see test teeb?

Testimise käigus otsitakse veres olevaid antikehasid, mida organism hakkab tootma, kui inimene on nakatunud HIV-i. Kehal võtab aega umbes 10 nädalat, et toota piisavalt antikehasid, mida test suudab leida. Seda 10-nädalast perioodi nimetatakse "aknaperioodiks". Sel ajal on inimene juba võimeline nakatama teisi, aga ei ole veel võimalik kindlaks teha, kas ta ise on HIV-positiivne või mitte.
Testi negatiivne tulemus tähendab, et HIV-antikehasid ei leitud. Proovi negatiivne tulemus võib olla väär, kui ei ole arvestatud viiruse peiteperioodiga, mis on 8-16 nädalat pikk.
Testi positiivne tulemus tähendab, et veres avastati HIV-antikehad. Esmapositiivne tulemus võib osutuda valeks, kui patsiendil on tervisehäired ja testsüsteem reageerib neile. Ka vastsündinutel ja kuni 1,5-aastastel lastel ei saa määrata HIV-nakkuse olemasolu HIV-antikehade esinemise alusel, sest lapse verest võib veel üsna kaua leida ema organismist pärinevaid antikehi, mis on tunginud lapse vereringesse platsenta kaudu. Seepärast peavad kõikesmapostiivsed tulemused olema kontrollitud ja kinnitatud referentslaboris.

Kaua test ise aega võtab?

Testimine koos nõustamisega võtab AIDS-i Ennetuskeskuses aega mõnikümmend minutit. Analüüsi tulemus saadakse teada päeva või paari pärast.

Millal siis testima tulla?

Testima ei tasu tulla kohe pärast enda ohtu seadmist, kuid 10 nädala jooksul tuleb olla hoolikas ja mitte lasta teistel inimestel kokku puutuda enda kehavedelikega. Test annab õige vastuse 10-12 nädalat pärast võimalikku nakatumist.

Mis saab kui inimesel leitakse HIV-i antikehad?

Pärast positiivse testi saamist suunatakse inimene Tallinna Merimetsa Haiglasse, kus toimub meditsiiniline jälgimine, täiendav nõustamine, vajadusel ka ravimine, kontaktide välja selgitamine ja uurimine. HIV-positiivsete ja aidsihaigete jälgimine ning ravi on koondatud kogu Eesti ulatuses ühte haiglasse. Seda tehti põhjendusega tagada parem konfidentsiaalsus ja võimaldada vajadusel ka anonüümne teenindamine. Kuna Eesti on suhteliselt väike riik ja enamus HIV-positiivseid on olnud Tallinna elanikud, on taoline süsteem end senini õigustanud.

Inimene pakutakse võimalust minna ka erinevatesse organisatsioonidesse, kus pakutakse HIV-positiivsele  vajaminevat abi ja tuge. Nendeks organisatsioonideks on hetkel Eestis 

Mida peab inimene, kellel leitakse HIV/AIDS edasi tegema?

HIV-positiivsed teavitavad oma partnereid ise. Partner võib pöörduda HIV-testimiseks anonüümsena ja jäädagi anonüümseks. Seksuaalpartnerite väljaselgitamine sõltub enamasti kvaliteetsest nõustamisest. Oluline on see, et inimene saaks aru, et kui ta on ennast ohtu seadnud, siis ta julgeks ja oskaks säästa oma partnerit ja vajadusel ka soovitaks testima minna.

    
 
 
 
 
 
viimati uuendatud 03.02.2015