Ennetuskeskus        HIV / AIDS        Turvaseks
       Info ja koolitus        Teised suguhaigused        Narkomaania
       Programmid        Statistika        Vägivald
       Seadusandlus        Testimine ja ravi        Inimkaubitsemine
       Nõustamine        KKK        Noortenurk
 
Esileht » noortenurk
 
 
   alla 16a soovitav 
   poistele
   tüdrukutele
   seksuaalsus
   vabatahtlikud

Ühe noore mõtted...

Ühed kannavad seelikuid, teised pükse… väikesed tüdrukud mängivad nukkudega, väikesed poisid aga mänguautodega… tüdrukud aitavad emmedel süüa teha ja poisid lõhuvad isaga aias puid… neiud shoppavad, et meik-up`i osta ja noormehed, et arvuti-maailmaga kursis olla… naised hoolitsevad kodus laste eest ja mehed “kütivad mammuteid”… KAS TÕESTI? 

Ja kas meil on stereotüübid ka nii kõvasti juurdunud, et kui tüdruk ja poiss on esimeses seksuaalvahekorras, siis on teada, et poiss on see “mammutikütt” ja tulevane perekonnapea ja tüdruk ei julge midagi teha või öelda, kui talle midagi selles vahekorras vastumeelt on!? 

Nad on koos… füüsiliselt,   turvaliselt või siis mitte… Nad on koos, aga ei suhtle omavahel. Poiss ei tea, mida tüdruk sellest suhtest ootab, ja tüdruk ei tea, mida poiss mõtleb. Ning kui see on tõesti nende esimene ja ainus kord neitsinahast välja pugeda, siis võib suure tõenäosusega juhtuda, et kumbki ei tea tegelikult, mida täpselt peab tegema? …Või siis ainult seda, mida filmides on nähtud, sõpradelt kuuldud…  Ja kui palju mõtleb sellises olukorras üks noor üldse sugulisel teel levivatele haigustele? Aga kaitsevahenditele? Ja kui, siis kas ei ole juba liiga hilja, et võtta vaevaks ning minna kondoome ostma? 

See kõik viib mõttele, et suhte, ka seksuaalsuhte, võti on suhtlemine/ rääkimine. Idee seisnebki selles, et noored ei kardaks “asja arutada” enne kui nad selle kallale asuvad –see “julgustükk” oleks suur samm ära hoidmaks “apsakat”, mida hiljem võib kõvasti kahetseda.

Inimese arusaam seksuaalsusest on aja jooksul muutunud. Seda mõjutavad nii sotsiaalsed, kultuurilised kui ka ajaloolised faktorid. Ja kui seksuaalne käitumine on aja jooksul muutunud ning ka praegu on muutumas, siis saame ju ka meie seda omakorda muuta…

Oled sellele mõelnud?

PS! Vaata ka vabatahtlike nurka


Müüdid Selgitused
Ma tõmban enne seemnepurset peenise tupest välja siis ei rasestu ega levi ka mingi suguhaigus Noormehel on olemas eelsperma, millest võib nii rasestuda kui ka suguhaiguse saada
Suguhaigused ja HIV levib üldjuhul rohkem inimeste hulgas kellel on nn üheöösuhted. Suguhaiguste levimisel või mittelevimisel on oluline: kas seks oli turvaline või mitte - kondoomi kasutati või mitte. Suguhaigus levib ka püsisuhetes inimeste hulgas kuna kui partnerit petetakse siis tihti tehakse seda ilma kondoomita ja suguhaigus tuuakse usaldavale partnerile koju.
HIV on hirmus surmaviirus! HIV pole ammu juba surmaga lõppev viirus, tegemist on kroonilise seisundiga ja inimene võib õigel eluhoiakul elada selle viirusega vanaduseni
HIV testi peaksid tegema vaid inimesed kes on narkomaanid, prostituudid või homoseksuaalid. HIV testi ja kontrollima ka teisi suguhaigusi peaksid kõik inimesed, kellel on olnud: kas mitteturvaline seksuaalvahekord või kes on kasvõi üks kord kasutanud ühist süstalt.
HIV on üks hullemaid ja raskemaid suguhaigusi maailmas. Iga suguhaigust on ebameeldiv põdeda, õnneks enamus suguhaigusi on välja ravitavad. Ainult et inimesed ei käi ennast kontrollimas. HIV nakkust ei saa kahjuks välja ravida küll aga saab inimene elada oma elu edasi koos selle viirusega.
Suguhaigust läheks siis kontrollima kui tunneks, et midagi on viga Tavaliselt ei tunne inimene üldse, et tal võiks olla mõni suguhaigus või HIV. Seepärast ongi oluline et inimene analüüsiks kas tema seksuaalelu on turvaline ja kui on väikegi kahtlus, siis kindlasti tuleks minna ennast kontrollim
Mul on pidev nohu, kõht valutab, kaal langeb, imelik väike palavik – mul on HIV HIV nakkusel ei saa loetleda taolisi tunnusmärke ja panna selle põhjal diagnoos, et inimesel on HIV. HIV nakkuse olemasolu näitab ainult vereanalüüs.
Põhjuseks, miks inimesel võiks olla HIV on: kas tal oli kahtlane seksuaalvahekord või kasutas ta ühist süstalt narkootikumide süstimiseks
HIV nakkuse võib ka saada näiteks hambaarstil käies Hambaarsti juures on instrumendid hoolikalt puhastatud ja õnneks HIV nakkus sureb väga kiiresti õhu käes ja +70C kuumuses, seega instrumente väga lihtne puhastada. Samuti pole taolisi nakatumise juhtumeid ka avastatud.
HIV+ võivad omavahel seksida ilma kondoomita, niikuinii on mõlematel juba HIV Tegelikult nii see ei ole, ka nemad peavad praktiseerima turvaseksi kuna inimeste HIV nakkused on erinevad ja lisaks olemasolevale HIV-nakkusele võivad nad veel juurde saada oma seksuaalpartneri HIV-i.
Igaks juhuks tuleks vältida mitte ainult HIV-positiivset inimest, vaid ka tema perekonnaliikmeid.

HIV-nakkus olmes ei levi. Ühiste nõude, vanni, WC, riiete kasutamine ei ole nakkusohtlik. HIV nakkus ei levi õhu kaudu köhimisel või aevastamisel, ega ka embuste, puudutuste ja põsesuudlustega.

HIV positiivne inimene peab teatama oma seksuaalpartnerile oma HIV positiivsusest. Kas ikka peab? Kujutage ette, et iga kord teatab. Kas see suhe jõuab seksini? Vaevalt. Kas siis HIV positiivne inimene peab üldse loobuma seksist? Ei pea. Kas ta peaks kasutama kondoomi? Jah, peaks. Kas ta kasutab alati kondoome? Ei pruugi kasutada, kas hoolimatusest, rumalusest või millest iganes. Vastutab kondoomi kasutamise eest see partner, kes hoolib endast ja teisest, sõltumata, kas ta on HIV positiivne või negatiivne.
Lasteajas või koolis kakluse käigus võib HIV-positiivne laps nakatada teisi lapsi. Nakatumine on võimalik ainult sellisel juhul, kui HIV positiivse lapse veri tema lahtisest haavast satub teise lapse veritseva haava sisse. Sellised verised taplused juhtuvad ainult märuli filmides. Mida peavad teadma ja tegema veriste traumade puhul lasteasutuste töötajad: igasuguse lapse, nii HIV positiivse kui ka negatiivse haava puhastatakse kummikinnastega, verised sidemed pannakse desinfitseerivasse lahusesse, haav seotakse kinni või kaetakse plaastriga.
Meditsiiniasutusse pöördumisel peab HIV positiivne inimene teatama oma HIV nakkusest, et arstid teaks, kellega tegemist ja oleks hoolsamad nakkusest hoiduma. Võib teatada, kuid ei pruugi. Põhjuseid võib olla mitu: diskrimineerimise kartus, infolekke kartus, ebaadekvaatne seisund (meeltesegadus, teadvuseta olek), oma HIV staatusest mitteteadmine jne.
Tänapäeval tuleb suhtuda igasse patsienti kui potentsiaalsesse HIV nakkuse kandjasse ja täita kõik nakkuse levikut ennetavad abinõud. Olla HIV-positiivsega hoolsam ja valvsam, kui HIV-negatiivsega on vale. Näiteks võib inimene olla juba nakkuse kandja, kuid ei tea veel oma nakkusest.
HIV+ naine ei ohiks sünnitada ta paneb ohtu oma lapse! Nii HIV+ naised kui mehed võivad planeerida peret ja saada lapsi. Lapse šanss sündida terve on kuni 98-99% kuid kindlasti eeldab see, et võetakse arvesse arstiga konsulteerimine. Sünnitamine toimub keisrilõikega ja rinnapiima lapsele anda ei tohi. Suuremal osal naistel Eestis kes on HIV positiivsetena  sünnitanud on lapsed terved, kahjuks on ka sündinud 25 HIV+ last
 
 
 
 
 
viimati uuendatud 03.02.2015