Ennetuskeskus        HIV / AIDS        Turvaseks
       Info ja koolitus        Teised suguhaigused        Narkomaania
       Programmid        Statistika        Vägivald
       Seadusandlus        Testimine ja ravi        Inimkaubitsemine
       Nõustamine        KKK        Noortenurk
 
Esileht » turvaseks
 
 
   femidom
   kondoom
   libestusaine
   terve laps
   seks
   suuseks
   turvakile
   müüdid

Mis on turvaseks?

Mõiste TURVALINE SEKS tuli kasutusele AIDS-i ohu tõttu 80. aastatel ja see tähendab, et suu-, tupe- või pärakuseksi ajal ei lasta partneri spermal, verel ega tupevedelikel sattuda oma kehasse ja vereringesse. Turvaseks on arukas ja ohutu käitumine; see tähendab armastust, hoolt ja austust enda ja oma partneri vastu; see tähendab HIV-nakkuse ennetamist.

Kas turvaseks on sama mis kondoomi kasutamine?

Turvaseks pöörab tähelepanu erinevatele seksuaalsetele tegevustele - suudlemine, fantaseerimine, hellitamine, kallistamine, silitamine, eneserahuldamine vms. Sedasi õpid täiuslikumalt tundma nii enda kui partneri keha ja leiad uusi võimalusi seksuaalse rahulduse saamiseks, ilma et oleks ohtu haigestuda või soovimatult rasestuda.

Mis on seksuaalvahekord?

Üldiselt nimetatakse seksuaalvahekorraks vaginaalset seksi ehk tupeseksi mehe-naise vahel ning anaalset ehk pärakuseksi mehe-naise või mehe-mehe vahel.

Kas naistevaheline seks on turvaline?

Naistevahelist seksi peeti kaua aega väga turvaliseks. Paraku võivad tupevedelik ja menstruatsiooniveri kanda HIV-nakkust ja teisi sugulisel teel levivaid haigusi. Seepärast peaks nende vältimiseks tupe hõõrumise, seksmänguasjade (dildod ja vibraatorid), suu-tupeseksi, suu-pärakuseksi (rimming – päraku erutamine keelega) ja käsiseksi (fingering – sõrmedega tupe erutamine; fisting – päraku erutamine) ajal kasutama kas turvakilet või kondoome. Kui kaitsevahendeid ei ole käepärast, tuleks proovida partneri kehavedelikke mitte alla neelata ja võimaluse korral kasutada ohtrasti libestusainet, et tuppe või pärakut liigselt mitte ärritada.

Kas suuseks on ka seksuaalvahekord?

Veel paar aastat tagasi peeti suuseksi ohutuks, sest nii naine ei jää rasedaks ja arvati, et ka suguhaigused eriti kergesti suuseksi kaudu ei levi. Paraku ei ole see enam nii. Tõsi, rasedaks tõesti suuseksiga ei jää, küll aga levivad mitmesugused erinevad sugulisel teel levivad haigused nagu näiteks herpes, süüfilis ja HIV-nakkus.

Kas seksmänguasjade kasutamine on ohtu?

HIV-nakkust ja teisi sugulisel teel levivaid haigusi on võimalik ka edasi anda jagades partneriga seksmänguasju(dildod, vibraatorid, butt plug). Seepärast peaks nendega kasutama kondoome või neid pärast tarvitamist seebi ja veega korralikult pesema.

 
 
 
 
 
viimati uuendatud 03.02.2015